- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,16 / Satış: 27,26
€ EURO → Alış: 28,88 / Satış: 29,00

1. Yılında Murat Özaltun

Erhan Eşref Demirel
Erhan Eşref Demirel
  • 08.05.2015

Bu yazıyı Nisan ayında yazmam lazımdı ama anca oldu, daha açık konuşmak gerekirse bir vesile ile başladım karalamaya…

Beyşehir Haber okurlarının en fazla şikâyeti “Neden Murat Özaltun’u eleştirmiyorsunuz?” oluyor. Bu yönde gelen yorumların ve maillerin haddi hesabı yok. Olsun, seviyeli ve Beyşehirliye yakışır eleştirilere daime açığız. Hatta yorumların birçoğuna dokunmuyoruz, site editörü arkadaşlardan rica ediyorum ve yazılarıma gelen yorumları olduğu gibi yayınlatıyorum.

Türkiye geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerle köhnemiş bir sistemi attı ve yeni bir yerel yapılanmaya geçti. Bu yapılanmada namı diğer Yeni Büyükşehir Yasasıyla köyler ve kasabalar ilçelerin birer taşra mahallesi oldu.

Bu yasanın çıkması gerektiğini ve başından beri desteklediğimi ifade ederek konuyu Beyşehir’e getiriyorum.

Beyşehir’in 12 merkez mahallesi varken bu sayı taşralarla birlikte 67’ye çıktı. Beyşehir Belediyesi’nin iş yükü biranda  %558 arttı. Yeni sisteme sadece vatandaşlar değil idarecilerde alışıyor ve daha önce pek hizmet gelmeyen özellikle köylere plan ve programlar yapılarak hizmet götürülmeye çalışılıyor. Aksilikler ve eksiklikler mutlaka oluyor. Ama zamanla bunlar telafi ediliyor.

Neyse… Gelelim Murat Özaltun’u neden eleştirmediğimize,

Vicdanımla baş başa kalmak adına bir köşeye çekiliyorum elime Özaltun’un seçim beyannamesini alıp inceliyorum. İnceledikçe kendime sormadan edemiyorum: ‘Henüz daha 1. yılını yeni dolduran ve halkın seçtiği bir Belediye Başkanını durduk yere eleştirmek ne kadar samimi ve doğru olur?’ Üstelik beyannamesinde söz verdiği çalışmaların neredeyse %65’ini uygulamaya geçirmiş. Peki ‘Hataları var mı?’ Olabilir, hata göreceli bir kavramdır kişiden kişiye, görüşten görüşe değişir… Ben şahsen Murat Özaltun’da bir samimiyet hissediyorum. Haa! samimiyete dem vurmuşken, Tahir Akyürek geçenlerde Beyşehir’de iken bir Beyşehirli hemşerimiz başkan beyin de bulunduğu topluluk içerisinde, Belediyeyi ve Başkan Özaltun’u eleştirmişti… Tahir Akyürek’in cevabı çok açık ve net oldu; “Samimiyet var!” Demek ki Tahir Akyürek de benim hissettiğim samimiyeti Murat Özaltun’da hissetmiş.

Yeni büyükşehir yasası, ilçe belediyesinin vereceği önemli hizmetlerin öyle 1,2 yılda tamamlanamayacağı gerçeği, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 ilçeye yapacağı çalışmaların 2-3 yıl sonra tamamlanabileceği gerçeği, binlerce kilometre kare içerisinde 67 mahalle her mahallede birden fazla park, temizlik hizmetleri, parke, kilitli taş, 70300 vatandaş vb. vb. hepsini düşündüğümde vicdanım bana diyor ki; Murat Özaltun’u eleştirmeyi bırak ona yardım etmelisin… Yardım edemiyorsan dua etmelisin. Dua edemiyorsan sabretmelisin!

Murat Özaltun’un önünde daha koskoca 4 yıl var. Bu 4 yıl da neler olur neler…

Sözün özü, bir insan yapacakları için değil söz verip de yapamadıkları için eleştirilir. Ben (yerel yönetimler adına) söz verilip de yapılamayan bir şey göremiyorum.