- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,16 / Satış: 27,26
€ EURO → Alış: 28,88 / Satış: 29,00

650 Yıllık Zaviye Kültür Varlığı Olarak Tescil Edildi

650 Yıllık Zaviye Kültür Varlığı Olarak Tescil Edildi
  • 27.11.2014

Beyşehir’de 650 yıllık Çilledar Sultan Zaviyesi (harabesi) “Kültür Varlığı” olarak tescil edildi.

Beyşehir’de 14. yüzyılda Moğol Emiri İsmail Ağa tarafından yaptırılan ve 1930lu yıllarda yıkılan Çilledar Sultan Zaviyesi’nin yerini Ramazan ayında yaptığı 1 aylık arama çalışması sonucunda ortaya çıkaran Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal zaviyeyi “Kültür Varlığı” olarak tescil ettirmeyi başardı.

14. yüzyıla ait böylesine önemli bir yapıyı bulmanın mutluluğunu yaşayan Hüseyin Muşmal külliye ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Muşmal “Bir külliye şeklinde yaptırıldığı anlaşılan zaviye; aşhane, tabhane, derviş odaları, şeyh dairesi ve türbeden oluşuyor. Külliye, mutfak, mescit gibi müştemilatı ihtiva eden yapıya da sahip. Buraya devam edenlere yemek ikram edildiği gibi, ders de okutulduğunu tespit ettim. Memlekete ilk gelen yabancı kimselere de buradan yemek ikram olunduğu tespit edilen diğer bilgiler arasında.” dedi.

Külliye için Ramazan bayramı sonrasında Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na müracaat ettiğini belirten Tarihçi Hüseyin Muşmal “Verdiğim dilekçede yapının 600 yıllık bir yapı olduğunu ifade etmiş, bu konuda yayımlarım hakkında bilgi vermiş ve yerini tespit ettiğim harabenin tescilini istemiştim. Koruma Kurulu, önce yapı harabesini yerinde incelemiş ve bir rapor hazırlamıştı. Nihayet bu hafta yapılan toplantı ile Beyşehir Çilledar Sultan Zaviyesi’nin “Kültür Varlığı” olarak tesciline karar verildi. İnşallah bundan sonra zaviye çevresinde bir kazı yapılması için ilgili kurullara ve akademisyen arkadaşlarıma müracaat edeceğim.” açıklamasında bulundu.

Etiketler: