- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,19 / Satış: 27,30
€ EURO → Alış: 28,80 / Satış: 28,91

Akparti’de Başkan Adayları ve Mustafa Şenol Faktörü

Erhan Eşref Demirel
Erhan Eşref Demirel
  • 03.12.2014

Tekrar merhaba,

Dünya siyaseti, Türkiye siyaseti, Konya siyaseti ile birlikte Beyşehir siyaseti de hayli ilginç gelişmelere sahne oluyor. Bunlardan en önemlisi hiç şüphe yok ki Akparti’nin bir önceki dönem ilçe başkanı olan Nafiz Huğlu’nun veda edişi oldu. Tekrar aday ve başkan olacak denilirken sürpriz bir şekilde aday gösterilmeyen Huğlu, Beyşehir siyasetinin geçmiş 7 yılına damga vuran bir şahıstı. Bu dönemde Beyşehir acısıyla tatlısıyla önemli bir süreçten geçti.  Tabi ben bu dönemle ilgili yazmayacağım. Asıl yazmak istediğim bu süreçteki izlenimlerim ve Beyşehir Haber’in buradaki rolü…

Yeni ilçe başkanı Hasan Hüseyin Sodan’mı, Üzeyir Yaşar’mı veya Ali Çankaya’mı derken ilk defa Beyşehir Haber’in zikrettiği Mustafa Şenol -yeniden- teşkilatın başına getirildi. Bu durum Akparti’de pek görülmeyen bir durum. Geçmiş dönem başkanlık yapan birisi yıllar sonra yeniden başkanlığa getiriliyor. Özellikle Üzeyir Yaşar veya Ali Çankaya’nın isimlerinin sıkça zikredildiği bir dönemde Mustafa Şenol’un tekrar teşkilat başına getirilmesiyle verilmek istenen mesaj acaba ne?

Ben bu hareketle; adaylar mülakat yapılmak üzere çağrıldığında eski Başkan Nafiz Huğlu, yeni başkan Mustafa Şenol ve Mustafa Şenol ile birlikte yardımcı olarak teşkilatta görev alacak olan Üzeyir Yaşar ve Ali Çankaya dörtlüsünün birlikte hareket etmesini yeni dönem siyaset tarihinde önemli bir mesaj olarak algıladım.

Gelelim bu fotoğraftan ve yeni kadrodan çıkardığım mesajlara…

Hasan Hüseyin Sodan’ın siyasi sahnede artık yeri yoktu… Ve normalde de Akparti İlçe Başkanı Ali Çankaya olacaktı. Üzeyir Yaşar ise yine siyasette önemli bir göreve getirilecekti. Ancak bir şeyler eksikti… Geçtiğimiz 7 yıl boyunca birçok badire atlatan Beyşehir ve ilçe teşkilatı için her iki adayda henüz yeni ve tecrübe kazanmaları gerekiyordu. Bu durumda Ali Çankaya ve Üzeyir Yaşar gelecek döneme hazırlanmak üzere teşkilatçılık işini iyi bilen birisi tarafından yetiştirilmeliydi. Üstelik Beyşehir geçmiş dönemde çok sıkıntılı bir bölgeydi. Gerek önceki Belediye Başkanı noktasında gerek teşkilat başkanı noktasında ve gerekse Milletvekilleri noktasında ciddi bir gerilim vardı. Birçok seçim atlatan teşkilat en son girdiği yerel seçimlerde çok ciddi kan kaybetmişti. Tıpkı eski başkan Nafiz Huğlu’nun dediği gibi gerçekten “Beyşehir ateş çemberinden geçmişti.” Bu gerilimi azaltacak, birleştirecek ve bu işi iyi bilen birisine ihtiyaç vardı, başkan bu kişi olmalıydı… Ve Beyşehir Haber’in aldığı istihbarat doğru çıktı. Bu isim Mustafa Şenol’du.

Peki neden Mustafa Şenol. Bunları 4 maddede sıralayalım…

1. Birleştirici
2. Ehil
3. Ağabeylik görevini yapabilecek yapıya sahip
4. Üzeyir Yaşar ve Ali Çankaya gibi isimleri gelecek döneme yetiştirebilecek birisi

Bu 4 madde, Mustafa Şenol’un tekrar göreve getirilmesinde en büyük etken oldu.

Şimdiden söyleyeyim; siyasi teşkilatlanma noktasında pek tecrübesi olmayan Üzeyir Yaşar ve Ali Çankaya Genel Merkez tarafından gelecek döneme yetiştirilecek ve görevlendirilecek iki isim. Bu isimleri ilerideki dönemlerde çokça göreceğiz.