- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Beyşehir Muhteşem Bir Eser Kazandı

Beyşehir Muhteşem Bir Eser Kazandı
  • 25.10.2014

Beyşehir Gölü’ndeki adalar akademisyenler gözüyle muhteşem bir kitapta toplandı.

Ar. Gör. Berna Korucu Üçüncü ve Doç. Dr. Hüseyin Muşmal’ın kaleme aldığı eser Beyşehir Belediyesi’nin destekleri ile basıldı. Muhteşem fotoğraflar ve akıcı anlatımı ile dikkat çeken eserin kazandırılmasında Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’da katkı verdi.

Kitabın yazarlarından Hüseyin Muşmal ise Beyşehir Gölündeki adaların önemini şu sözlerle ifade ediyor; “Türkiye’nin stratejik öneme sahip en büyük tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü, gerek doğal güzelliği ile gerekse önemli yolların kesiştiği bir kavşakta bulunması bakımından hemen her dönem için bir cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle göl, eskiçağlardan günümüze kadar yöre insanının sosyal ve ekonomik hayatına, inançlarına, örf, adet,  gelenek-göreneklerine ve kültürel faaliyetlerine kadar pek çok alanda etkisini göstermiştir. Aynı zamanda efsanelere ve hikâyelere konu olan Beyşehir Gölü, zaman zaman yaşanan kuraklık, sel baskınları ve bataklıklardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle yöre insanının hayatını da zorlaştırmıştır. Beyşehir Gölü çevresinde bulunan yerleşimlerin yanında Beyşehir Gölü’ndeki adalarda da Roma döneminden günümüze kadar çeşitli yerleşimler kurulmuştur. Adalardaki yerleşimler ise gölden doğrudan etkilenmekte, burada yaşayan insanlar hayatları gölün sunduğu imkânlar ve şartlar çerçevesinde şekillenmektedir. Çalışmada Beyşehir Gölü Adalarında Roma-Bizans ve Selçuklu-Osmanlı dönemlerindeki yerleşimler konu edinilmiş, bu çerçevede XIX. yüzyılın sonlarında Mada Adası’na yerleştirilen Rus Kazakları ile Beyşehir’e yerleştirilen Çeçenlerin göl ile ilişkileri arşiv belgeleri ve kaynak kişilerin anlatımları ışığında ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada Beyşehir Gölü çevresinde ve adalarda yaşayan insanların balıkçılık, kayıkçılık, hasırcılık, hayvancılık ve adadaki tarımsal faaliyetlerine yer verilmektedir.”

Kitabın kazandırılmasına büyük katkı sağlayan Başkan Murat Özaltun kitapta bir önsöz yazısı ile yazarlara teşekkür etti. Başkan Özaltun’un yazısı ise şöyle;  “Beyşehir, Friglerden, Hititlerden, Selçuklulardan, Eşrefoğlu Beyliği’nden ve Osmanlılardan kalma 9.000 yıllık tarihi geçmişi ile önemli bir tarih ve kültür mirasına sahip, zengin ormanları, verimli toprakları, muhteşem doğası ile Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü ve milli parkının yer aldığı Anadolu’nun cennet köşelerinden birisidir.  Tarihin en eski dönemlerinden bugüne kesintisiz olarak iskân gören Beyşehir’in, geçmişten gelen değerlerini koruyarak, onu yarınlara taşımak ve gelecek nesillere de bu bilinci aşılayarak gururla teslim etmek hepimizin görevi olmalıdır. Beyşehir Belediyesi de, bu görev bilinci ile tarihimize ve kültürümüze verdiği önemin bir ifadesi olarak,  Beyşehir Gölü ve Adaları hakkında yapılmış olan bu kıymetli çalışmanın literatüre kazandırılmasını sağlamak amacıyla, eserin kitap olarak vücut bulması ve yayımlanmasını üstlendi. Çalışmanın içerisinde Belediyemiz Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü arşivi’nde bulunan fotoğraflardan bir kısmının kullanılmasına da imkân tanındı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kuşaktan kuşağa aktarılması gereken zengin bir kültür birikimine ve eşsiz bir doğaya sahip Beyşehir Gölü ve adalarının tanıtımına katkı sağlayacağını umduğumuz bu eseri büyük bir emek ve özveriyle hazırlayan, Ar. Gör. Berna Korucu ÜÇÜNCÜ Hanım ve Doç. Dr. Hüseyin MUŞMAL Bey’e ve eserin hazırlanmasında katkıda bulunan herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.  Ümit ederim ki Beyşehir gerçek bir turizm ve tarih kenti olma yolunda durmaksızın ilerleyecektir.”

Friedrich Sarrenin de ifadesi ile “Beyşehir Gölü’ndeki adaların tarihteki yeri hiç de önemsiz değil ve bu adalar şimdiye kadar hiçbir gezgin yapmamış olsa da, daha yakından araştırılmayı hak ediyorlar.”

Etiketler: / / / /