- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Beyşehir’de Bir Tarih Göz Göre Göre Yok Oluyor

Beyşehir’de Bir Tarih Göz Göre Göre Yok Oluyor
  • 16.12.2014

Asırlık tarihe sahip Kuva-i Milliye Binası neredeyse yıkılmak üzere!

Beyşehir’de bir asırlık tarihe sahip, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da tescil edilerek koruma altına alınan bir konak göz göre göre yıkılıp yok olmaya terk edilmiş durumda.

Beyşehir’in Sultan Abdülhamit döneminde kurulan en eski mahallelerinden Hamidiye Mahallesi’nde bulunan yüz yıllı aşkın bir tarihi geçmişi olan ilçe eşraflarından ve Kuva-i Milliye Teşkilatı’nın kurucularından Süleyman Sırrı Koydemir tarafından yaptırılan Çeçen Süleyman Efendi Konağı Beyşehir’deki sivil yapılar içerisinde günümüze kadar gelmiş en değerli yapılarından bir tanesi.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde benzerleri olmasına karşın, Beyşehir’de başka böyle bir örneği olmayan eser bu bakımdan da oldukça önemli. Ancak ne var ki böylesi kıymetli bir tarihi yapı bugün kaderine terk edilmiş durumda.

Artık yıkılmaya yüz tutan konak eğer yetkililer tarafından müdahale edilmezse çok yakın bir tarihte yıkılıp yok olacak. Beyşehir bugüne kadar olduğu gibi yine bir eserine sahip çıkmayarak bir değerini kaybetmiş olacak.

Etiketler: