- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,16 / Satış: 27,26
€ EURO → Alış: 28,88 / Satış: 29,00

Beyşehir’de Son 10 Yılın Rekor Kar Yağışı

Beyşehir’de Son 10 Yılın Rekor Kar Yağışı
  • 01.01.2017

Kent merkezine 53 santimetre, dış mahallelerde ise 1 metrenin üzerinde yağan kar rekor kırdı.

21 Aralıktan bu yana devam eden kar yağışının ardından Beyşehir Belediyesi ekipleri 67 Mahalle’de kar temizliğine başladı.  Şehir merkezinde iş makinelerinin küreyerek yol kenarına yığdığı karlar, kamyonlara doldurularak BSA kanalına dökülüyor.

YAĞIŞIN DEVAM ETMESİ ÇALIŞMALARI ZORLAŞTIRIYOR

1 haftadan fazla devam eden kar yağışının durmaması karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını zorlaştırıyor. Öyle ki, temizlenen bir bölge saatler sonra hiç temizlenmemiş gibi eski haline dönüyor. Beyşehir Belediyesi’nin 67 mahallede kar temizliği yapması gerektiği düşünüldüğünde aralıksız devam eden bu yağışların çalışmaları ciddi anlamda zorlaştırdığı görülüyor.

BEYŞEHİR’E SON 10 YILIN EN FAZLA KARI YAĞDI

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in Meteoroloji’den alınan verilere göre bir hafta içerisinde son 10 yılın en fazla kar yağışını aldığını belirterek, “İlçe merkezinde ölçülen kar kalınlığı 53 santimetre. Bu kalınlık dış mahallelerimizde ve yüksek kesimlerde çok daha fazla. Doğu illerinden ve Kars’tan bile çok daha fazla kar yağışı alan bir memleket haline geldik. Bizden yaşça büyük insanlarımızın ifadesi de son 40 yılın en fazla kar yağışının olduğu şeklinde. Hatırlarsanız, kısa bir süre önce bu yağışların olması için çiftçilerimizle hep birlikte toplu dualar etmiştik.” dedi.

“DÜNYANIN HER YERİNDE KAR TEMİZLİĞİ BEYŞEHİR’DEKİ GİBİ OLUYOR”

Özaltun, son bir haftadır devam eden kar yağışının ardından Beyşehir Belediyesi olarak seferberlik ilan ettiklerini, gerek ilçe merkezinde, gerekse 55 dış mahallede ekiplerin gece gündüz demeden kar temizliği çalışmalarını yürüttüğünü vurgulayarak, “Buradan hemşerilerimizden biraz sabırlı olmalarını istirham ediyoruz. Çünkü dünyanın neresine giderseniz gidin karla mücadele çalışmaları tıpkı Beyşehir’deki gibi oluyor. Yani, böyle bir teknoloji yok dünyada, bir anda bütün Beyşehir’in 67 mahallesinin birden karlarının aynı anda temizlenmesi mümkün değil. Allah’tan gelene hiçbir şey yapamazsınız. Ayrıca, kar yağışı durmuyor ki, bir taraftan temizliyoruz, diğer taraftan tekrar yağıyor ve yeniden caddeleri ve sokakları dolduruyor. Beyşehir’deki manzara neyse, kar yağışı alan her yerde de durum aynı. İlçemiz merkezinde kar temizliği yaparken önceliğimiz, hastane ve sağlık kuruluşları önleri, ana arterler ve caddeler şeklinde oluyor. Ardından diğer yerlere, mahalle ve sokaklara girmeye çalışıyoruz. Ayrıca, hastalık ve sağlıktan dolayı ani müdahale yapmamız gereken yollar oluyor, mahsur kalan vatandaşlarımız için yayla yollarına varıncaya kadar çalışma yürütüyoruz. Bazen ambulansın önünden yol açarak giden iş makinelerimiz oluyor. Bu çalışmayı 120 kilometrekarelik bir coğrafyada yürütmeye çalışıyoruz. Buna rağmen, şehir merkezinde yolları açarken, diğer taraftan kaldırımda yürüyen yayalarımızı da unutmuyoruz. Öncelikli olan yerlerle birlikte girebildiğimiz her sokağa da ekiplerimiz giriyor. Kaldırımları da kardan arındırabilmek için yeni aldığımız makinelerimizi kullanan personelimiz ve diğer çalışanlarımız beden gücüyle cansiperane çalışıyor.” dedi.

ısparta escort

Etiketler: