- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Beyşehir’de Tarihi Yapılar Restore Ediliyor

Beyşehir’de Tarihi Yapılar Restore Ediliyor
  • 12.03.2015

Eski Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresinde restorasyon çalışması başladı.

Beyşehir’in tescilli kültürel miraslarından olan eski Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresinde restorasyon çalışmalarına başlandı.

Restorasyon bütçesi Konya Büyükşehir Belediyesi ve MEVKA  tarafından karşılanan eski Hükümet Konağı restorasyonunun 15 Haziranda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen Çarşı Camiinin minaresi restorasyonun 150 gün içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onaylamış olduğu projeye uygun olarak başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandığında eski Hükümet Konağı UNESCO’nun Dünya Mirası geçici listesinde yer alan tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye girebilmesi için UNESCO’nun alan yönetim merkezi olacak.

Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresi restorasyonunun şehrin kimliğinin korunması adına son derece önemli bir hizmet olduğunu belirten Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun “Beyşehir’in simge yapılarından Eski Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresinde başlayan restorasyon çalışmaları, tarihi dokuları ve orijinal yapıları dikkate alınarak bütün hızıyla devam ediyor. Restorasyon çalışmalarıyla Beyşehir’in mimari mirası korunarak gelecek nesillere aktarılacak, bu sayede şehrin kimliği de korunmuş olacak. Bu çalışmalar şehrimizin turizmine de önemli katkılar sağlayacak, Beyşehir turizmde yükselen değer olmaya devam edecek.” dedi.

Restorasyon çalışmalarından sonra tarihi yapıların hak ettiği değere kavuşacağını dile getiren Başkan Özaltun “Eski Hükümet Konağının Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye girebilmesi için UNESCO’nun alan yönetimi çalışmalarının daha aktif bir şekilde yürütebileceği bir çalışma ofisi olarak kullanılacak olması bizi çok sevindirdi. Kalıcı listeye girebilme adına kararlılıkla yürütülen çalışmaların bu vesileyle daha da hız kazanacağı düşünüyorum. Beyşehir’in tarih, kültür ve turizm hayatına hizmet edecek yapıların restorasyonu için Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’e, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, Mevlana Kalkınma Ajansına, çalışmalara emek veren, destek olan herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Etiketler: /