- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Beyşehir’i Sel Bastı, Belediye Nerede?

Erhan Eşref Demirel
Erhan Eşref Demirel
  • 02.06.2015

Yağmurlar… Yerleşim yerleri için, azı karar çoğu zarar…

Son günlerde Beyşehir’de devam eden şiddetli yağmur ve dolu hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yağan yağmur bazı yerlerde taşkınlara bazı işyerleri ve evlerde ise sele sebep oldu…

Biz bu olayları önceki senelerde de yaşadık. Her zaman olduğu gibi belediye yine topun ağzındaydı. Vatandaşların ortak bir isyanı söz konusu, “hay ben böyle alt yapının…”

Yağmuru severim. Yağmur bir rahmettir ve bu sadece insana değil, doğaya, bitkiye ve dahi her yaratılmışa huzur verir. Bulunduğum yerde rahmet başladığında mutlaka hırkamı alır kısa süreli bile olsa dolaşırım.

Gaybı Allah bilir, Yağmur damlalarının nereye, ne zaman ve nasıl düşeceği hiç belli olmuyor. Ama bu oluşacak taşkın ve seller için önlem alınmayacağı anlamına gelmez. Tedbir kuldan takdir Allah’tan.

Beyşehir’de sel baskınları ve taşkın olduğunda vatandaşlar bu görüntüleri fotoğraflayarak sosyal medyada paylaşıyor Beyşehir Belediyesi’ne tabiri caizse saydırıyor. Beyşehir’in Akpartili Belediye Başkanı Murat Özaltun -sanki Beyşehir’in alt yapısını o yapmış veya haşa yağmurları o yağdırıyormuş gibi- “1 numaralı zanlı”…

Beyşehir böyle olunca, Akparti dışında farklı partilerden başkanı olan yerlerde meydana gelen sel ve taşkınları araştırdım. Bir örnek CHP’den bir örnekte MHP’den olsun diyerek İzmir ve Adana’da ki sel ve taşkınları inceledim. Bu incelemeden vardığım sonuç şu oldu. Hangi partiden olursa olsun yağmur yağdı mı, her yeri sel basıyor.

Gelelim alt yapı ve üst yapı konusuna…

Yaptığım araştırmalarda, geçmişte hangi alt yapı çalışması yapılırsa yapılsın, bugün Beyşehir’e, geçmişte İzmir’e, Adana’ya veya Ankara’ya yağan aşırı yağmurda sel olmaması imkansız olduğu kanısına vardım.

Allah bazen gökyüzünden o kadar şiddetli yağmur indiriyor ki, bu yağmur sularını hiçbir alt yapı kaldırmıyor. İnen yağmur sularının hacmi o kadar fazla ki ‘gider’ dediğimiz drenaj hattı buna yetmiyor. Yani afete karşı alt yapının bir önlemi yok…

Peki ya üst yapı? Bugün Beyşehir’e yağan şiddetli yağışların karşısında sadece alt yapının ve belediyenin yetersiz kaldığını söylemek bence hiç vicdani değil. Çünkü sel basan yerlere baktığımızda üst yapının da uygun olmadığını görüyoruz. Üst yapı konusunda ise asıl görev vatandaşlara düşüyor.

Bildiğim kadarıyla, bir yerleşim yerinin alt yapısı o bölgenin coğrafik ve iklim şartlarına göre hazırlanır. Buna göre de üst yapı şekillendirilir. Ancak hesapta olmayan şeyler olabilir mesela aşırı yağış…

Aşırı yağışlar konusunda belediye elbette gerekeni yapacaktır ama şunu unutmamak lazım. Belediye nasıl bir çalışma yaparsa yapsın sonsuz güç ve rahmet sahibi Allah’ın indireceği yağmurlar o çalışmayı da gölgede bırakabilir.

Bu bakımdan sel karşısında ne belediyenin ne de Murat Özaltun’un kabahati olduğu söylenemez.

instagram beğeni satın al