- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,19 / Satış: 27,30
€ EURO → Alış: 28,80 / Satış: 28,91

Dünyanın Sonu Gelir Yalakaların ve Yavşakların Sonu Gelmez

Erhan Eşref Demirel
Erhan Eşref Demirel
  • 22.12.2014

Yazımın başlığı biraz absürt olabilir ancak üzerinde düşündüğünüzde bu başlığın ne kadar doğru olduğunu fark etmek hiçte zor olmaz. Evet, gerçekten dünyanın sonu gelir ama yalakaların ve yavşakların sonu asla gelmez.

Şimdi gelin, önce yalakaları ve yavşakları tanıyalım. İlk olarak bu kelimelerin sözlük anlamına bakalım. Türk Dil Kurumu kayıtlarında yalaka;

1. isim Dalkavuk
2. sıfat Arsız, sırnaşık

olarak ifade edilmiş.

Peki dalkavuk, arsız ve sırnaşık ne demek? Onu da Türk Dil Kurumu’nun kayıtlarından bulalım ve öğrenelim. TDK kayıtlarında

Dalkavuk;

1. isim Kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, huluskâr, yağcı, yalaka, yağdanlık, yalpak, yaltak, yaltakçı, kemik yalayıcı, çanak yalayıcı

Arsız;

1. sıfat Utanması, sıkılması olmayan, yılışık, yüzsüz (kimse)
2. Açgözlü davranan (kimse)
3. Kolayca üreyebilen (bitki)

Sırnaşık;

1. sıfat Can sıktığına, rahatsız ettiğine aldırmadan bir kimseden sürekli, yalvarırcasına istekte bulunan ve bu isteğinde direnen (kimse)
2. Rahatsız eden, sıkıntı veren
3. Yapmacık

Yani yalakalar; kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, huluskâr, yağcı, yalaka, yağdanlık, yalpak, yaltak, yaltakçı, kemik yalayıcı, çanak yalayıcı, utanması, sıkılması olmayan, yılışık, yüzsüz, açgözlü davranan, can sıktığına, rahatsız ettiğine aldırmadan bir kimseden sürekli, yalvarırcasına istekte bulunan ve bu isteğinde direnen, rahatsız eden ve sıkıntı veren olarak karşımıza çıkarlar.

Yine TDK kayıtlarında yavşaklar ise;

1. isim Bit yavrusu
2. Geveze, yılışık kimse

olarak tanımlanır. Yalakalar genelde yavşaklarla aynı karakter ve özelliklere sahiptir. Zaten TDK kayıtlarına bakıldığında ortak özellikleri hemen göze batacaktır.

YALAKA VE YAVŞAKLAR NERELERDE YAŞAR?

Bulunduğunuz yerde yüksek makamda (yüksek makam derken bir imza ile görev yerlerini değiştirebilecek kimselerden bahsediyorum) birileri varsa çevresinde bu yalaka ve yavşaklardan BİR SÜRÜ bulunur. Bunlar sürü halinde yaşarlar ve o makamın gözüne girebilmek için olmadık taklayı atarlar. Bu konuda çok yeteneklidirler. (Dikkat edin liderlerinin demiyorum makamların diyorum çünkü makamlar geçici bu yalakalık ve yavşaklık bakidir. Bu yalakalar ve yavşaklar “Kral öldü yaşasın yeni kral” mantığı ile hareket ederler.) Bunlar genelde gaz usulü ile çalışırlar. Her türlü kılığa girebilecek bu insanlar için önemli olan takdir edilmeleridir. Bu tür insanlara dikkat etmek gerekir. Çünkü bu karaktersizler, herkesin yanında farklı kılığa girerler. Tam anlamıyla münafıktırlar ve yemedikleri halt, kırmadıkları ceviz kalmamasına karşın herkesi kendileri gibi zannederler.

YALAKA VE YAVŞAKLAR NİMETTİR

Bu tarz insanlar aslında çok itici ve sünepedirler. Yalakalık  her yerlerinden oluk oluk akar. İnsanoğlu bu karaktere sahip kişilere çok kızar ama yine üzerinde düşünüldüğünde yalakalar ve yavşaklar, karakter sahibi insanlar için büyük nimettir hatta ve hatta çok büyük nimettir. Düşünsenize, bu yalakların ve yavşakların yaptığı işi sizin yaptığınızı!.. Düşünmesi bile irenç!

Bu insanlara dikkat edin ve onlarla ilişkilerinizde kontrollü olmaya çalışın. O tabadaka olmadığınız için Allah’a şükredin ve bunların arkanızdan çevireceği aşağılık, şerefsizlik, adilik ve namussuzluğa karşı tam bir teslimiyetle Allah’a sığının.

Son olarak, oraları birilerinin mutlaka doldurması gerekir ve dünyanın sonu gelir ama bunların sonu gelmez.

Sağlıcakla…