- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Göl Kıyıları Eski Günlerine Dönüyor

Göl Kıyıları Eski Günlerine Dönüyor
  • 22.01.2016

Beyşehir Gölü kıyıları, özlem duyulan çok uzun yıllar önceki eski pırıl pırıl günlerine tekrar dönüyor.

Beyşehir Gölü kıyılarındaki sazlık kesimlerde Beyşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 ay önce başlatılan temizlik çalışmaları devam ediyor. İnsan gücüyle ve balıkçı teknelerinden de istifade edilerek sürdürülen çalışmalara Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Beyşehir’e gönderilen bir amfibik su taşıtı da destek veriyor. Su taşıtının göl sularına girerek hasat ettiği istenmeyen sucul ot, bitki, saz ve kamışlardan oluşan habitat, toplandığı kıyılarda çalışmalara katılan belediye personeli tarafından yüklendiği traktörler aracılığıyla ilçe dışına çıkarılıyor.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, Beyşehir halkından gelen yoğun talepler üzerine başlattıkları göl kıyısındaki uzun soluklu temizlik çalışmasının meyvesini almaya başladıklarını söyledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Beyşehir’e gönderilen amfibik su taşıtının da dahil olmasıyla çalışmaların büyük hız kazandığını dile getiren Özaltun, su taşıtının ilçeye kazandırılması noktasında AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’a teşekkür ederek, “Milletvekilimiz Mehmet Babaoğlu ve Konya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanımız Nurullah Osmanlı ile birlikte bir süre önce Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzü birlikte ziyaret ederek bu son teknoloji ürünü su taşıtının ilçemize gönderilmesi konusunda talepte bulunmuştuk. Bu talebimiz yerine geldi ve çalışmalar daha da hız kazandı.” dedi.

Özaltun, ekiplerin kar, soğuk, kış şartları olmasına rağmen sahil kesiminde cansiperane bir çalışma örneği sergilediğini de belirterek, “Daha temiz bir göl kıyısına sahip olabilmemiz açısından böyle bir çalışmayı vatandaşlarımızdan da gelen talepler doğrultusunda sürdürüyoruz. Bu konuda gelinen aşama da görülünce, vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bu temizlik çalışmalarının diğer kesimlerde de devam etmesi isteniliyor. Belediye olarak, hava şartları müsaade ettiği sürece kıyılardaki bu çalışmalarımız devam edecek.” diye konuştu.

Etiketler: / / /