- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Hüyük’e Sedir Tohumu Atıldı

Hüyük’e Sedir Tohumu Atıldı
  • 04.12.2014

Hüyük ilçesine bağlı Görünmez Mahallesi’nde bulunan alana sedir ağacı tohumu atıldı.

Hüyük’e bağlı Görünmez Mahallesi sınırları içinde bulunan 60 hektarlık rehabilitasyon sahasının 20 hektarlık kısmına Hüyük Kaymakamlığı, Hüyük Belediyesi ve Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği programla karpelli sedir tohumu atımı yapıldı.

Düzenlenen programa Hüyük İlçe Kaymakamı Bayram Türker, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Derebucak Kaymakamı Bülent Ay, Derbent Kaymakamı Arif Oltulu, Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık, Beyşehir Meteoroloji Müdürü İsmail Kılınç, Hüyük Jandarma komutanlığı ve emniyet amirliği ile Hüyük ve Beyşehiri’de ki daire amirleri, muhtarlar, sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, Hüyük ilçe müftüsü Süleyman Narol’un dualarıyla başladı. Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık yaptığı açıklamada, 60 hektarlık alanın 30 hektarlık kısmında bulunan meşe ağaçlarına canlandırma kesimi yapıldığını belirterek; “2,5 hektara ceviz, 2,5 hektara badem ve 5 hektarlık kısmına da alıç, ahlat, mahlep, iğde ve çitlembik türünden fidanlar dikilecek.” dedi

Arık, yapılan çalışmalar sonucunda bozuk orman alanlarının rehabilite edilmesi sonucunda daha verimli hale geleceğini söyledi ve zamanla bölgenin ekonomisinin kalkınması için gelir getirecek ağaçların dikilerek bölge halkının gelir seviyesinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

POLEN KAYNAĞI

Beyşehir Orman İletme Müdürü Şambaz Arık; “Dikilecek olan yabanıl meyve türlerinden ahlat, alıç, iğde, çitlembik ve mahlep türleri ile yaban hayatının devamlılığı için de yatırım yapılmış olacak ve arıcılar için ise nektar ve polen kaynağı sağlanmış olacaktır.” dedi.

Hüyük Kaymakamı Bayram Türker yapılan bu çok yönlü çalışmalar için Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık’a teşekkür ederek, bu tür çalışmaların devamını beklediklerini ifade etti.

Etiketler: / / / / / /