- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

KOP Yerel Yönetimler Toplantısı Beyşehir’de Yapıldı

KOP Yerel Yönetimler Toplantısı Beyşehir’de Yapıldı
  • 24.01.2015

KOP Başkanlığı tarafından düzenlenen “KOPYerel” toplantıları devam ediyor.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen  “Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi” KOPYerel toplantıları devam ediyor. İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanlarının katıldığı toplantı Beyşehir Belediyesi’nde gerçekleştirildi.

Beyşehir Belediye Meclis salonunda düzenlenen toplantıya, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ile Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, Derebucak Belediye Başkanı Ahmet Kısa, Doğanhisar Belediye Başkanı Abdullah Koç, KOP İdaresi Başkan Yardımcısı İhsan Bostancı ile KOP İdaresi uzmanları katıldı.

Belediyelerin imkânlarının büyüklükleriyle doğru orantılı olarak sınırlı olduğuna dikkat çeken Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Derbent, Derebucak, Hüyük, Doğanhisar ve Beyşehir havzası belediyeleri olarak vatandaşa daha rahat hizmet edebilmek için güçlü kaynaklara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bunun hareket noktasının da proje üretme olduğuna dikkat çeken Başkan Özaltun, “Gerek tarımsal, gerekse diğer alanlarda proje üretebilmek için KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı bu eksikliklerimizi görmüş ve Yerel Yönetimleri Güçlendirme projesini hayata geçirmiş durumdadır. Bugüne kadar alışılagelmiş anlayışın dışında, belirlediğimiz personele sadece ‘Proje nedir, nasıl yazılır’ bilgisini vermekten çok hayata nasıl geçirilebilir, proje hangi aşamalardan oluşura dayanan kalıcı eğitim faaliyetleri üstlenmektedirler. Bu doğrultuda bilgi ve tecrübe aktarımının yapılacağı bu çalışmalar için ben şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“KOP, YEREL YÖNETİMLERİ ÖNEMSİYOR VE DESTEKLİYOR”

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik faaliyetler yürüttüğüne değinen KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP Bölgesi için topyekûn kalkınmayı sağlayacak bir eylem planının hazırlandığını söyledi. KOP Eylem Planı’nın 62. Hükümet programına girmesiyle birlikte bu ay içerisinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanmasını beklediklerini belirten Başkan Babaoğlu, belediyelerin kurumsal kapasitelerinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Bölgenin topyekûn kalkınması için üniversiteler başta olmak üzere her kurumu bir araya getirmeyi, ortak hareket etmeyi hedeflediklerini söyleyen Başkan Babaoğlu, “Bu aşamada coğrafi şartları birbirine uyan belediyelerimizi grup grup bir araya getiriyoruz. KOP İdaresi olarak yerel yönetimleri önemsiyor ve sürdürülebilir bir kalkınma için KOP Bölgesi’ndeki yerel yönetimleri destekliyoruz. Kaymakamlıklar ve belediyelerimizin kurumsal kapasiteyi geliştirme programı kapsamında her ilçe belediyemizden üç personeli eğiterek bir KOP Proje Ofisi kurmak ve bunu da sürdürülebilir yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler: / / / / / / / /