- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kurucuova’daki Asırlık Cami Olayına Konya Büyükşehir El Koydu

Kurucuova’daki Asırlık Cami Olayına Konya Büyükşehir El Koydu
  • 10.02.2017

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal’ın gündeme taşıdığı harap durumdaki tarihi camiyi KUDEB restore edecek.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan ve aynı zamanda Kurucuovalı olduğu bilinen tarihçi Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, ilk yapısı itibariyle Sultan II. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş tarihi Ortaköy Camisinin restorasyonu için yetkililerden destek talep etmişti.

Aynı şekilde Kurucuova mahalle muhtarı Mehmet Altıparmak ise camisinin birkaç yıldır harap şekilde beklediğini ve mahalle sakinleri camiyi kullanamadığını söyledi. Caminin acilen tadilata ihtiyaç olduğuna değinen Altıparmak, caminin tadilatına burada yaşayanların ekonomik imkânlarının yetmediğini belirtti. 1904 yılında yapılan tarihi caminin 12 yıl süre kapalı kaldığını aktaran Altıparmak, “Orta mahallede yaşayanlar cami olmadığı için namazlarını evlerinde kılmak zorunda kalıyor. Cami vakıf malı olduğu için, Vakıflar Bölge Müdürlüğünden caminin yapım ve onarımı konusunda desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

CAMİ TADİLAT İÇİN 12 YILDIR BEKLİYOR

Caminin bakım ve onarımı için Büyükşehir Belediyesine dilekçe verdiklerinin altını çizen Altıparmak, caminin Diyanet İşleri Başkanlığının resmi sitesinde ibadete kapalı gözüktüğünü belirtti. Altıparmak, “Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden tadilat için destek istiyoruz. Yetkililer maalesef konuya önem vermiyor. Tarihi caminin bu şekilde bakımsız kalması bütün mahalleliyi şaşırtıyor. Cami viran ve harap bir şekilde bekliyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait yetkililerin camiyi gelip incelemelerini istiyoruz. Caminin Beyşehir’e yakışır bir görünüme kavuşmasını istiyoruz” dedi.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CAMİYİ RESTORE ETTİRECEK

Caminin gündeme gelmesinin akabinde yene bir mesaj daha paylaşan Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Konya Büyükşehir Belediyesi yetkililerin konuyla yakinen ilgilendiğini ve caminin ilerleyen günlerde restore edileceğini müjdeledi. Konya Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin “Uzmanlarımız tarafından yakın zamanda incelemelerde bulunulmuş olup, Camii Projelendirme aşamasındadır. Korumacı yönde ilgi ve alakanız için teşekkür ederiz.” mesajını paylaşan Muşmal, mahalle sakinlerinden takdir topladı.

 

Fotoğraf : Prof. Dr. Hüseyin Muşmal

Etiketler: / / / /