- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Kuş Gözlem Kuleleri Geliyor

Kuş Gözlem Kuleleri Geliyor
  • 29.03.2015

Başkan Özaltun, leyleklerin yaşam mekanlarına kuş gözetleme kuleleri inşa edileceğini söyledi.

Türkiye’nin en geniş leylek kolonilerini bünyesinde barındıran Leylekler Vadisi ve Leylekler Tepesi gibi önemli kuş yaşam alanlarına Beyşehir Belediyesi kuş gözlemcileri ve fotoğraf severler için “kuş gözetleme kuleleri” inşa edecek.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun yaptığı açıklamada, yapılacak kulelerin sadece Yeşildağ ve Adaköy’le sınırlı kalmayacağını, kuş popülasyonunun yoğun olduğu Beyşehir Gölü kıyılarında da bu çalışmaları yürüteceklerini belirtti. Beyşehir’in sadece sanayi, tarım ve hayvancılıkta değil, her yönüyle zengin bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Özaltun, hedef ve amaçlarından bir tanesinin de yöreyi turizm noktasında da ileriye götürmek olacağını söyledi. Turizmle ilgili çalışmalardan en önemlisini tanıtım ayağının oluşturduğunu ifade eden Özaltun, Beyşehir’e daha çok yerli ve yabancı turist çekebilmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Bunun yolunun da tanıtımla birlikte bölgenin daha ilgi ve cazibe merkezi haline getirilmesi olduğunu dile getiren Özaltun, “Beyşehir’imize daha çok ziyaretçi çekmek için çok zengin potansiyelimiz var. Bunlardan bir tanesi de bölgedeki kuş popülasyonunun zenginliğidir. Bunu çok iyi değerlendirmek istiyoruz. Beyşehir’in her alanıyla ilgili farklı farklı projelerimiz var. Ama bugünlerde oldukça ilgi çeken Yeşildağ’daki Leylekler Vadimiz ile Adaköy’deki Leylekler Tepesi’ni daha ilgi çekici bir hale getirmek için çalışma yürütüyoruz. Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte leyleklerimiz Beyşehir’deki yaşam alanlarına göç etmeye başladı. Bu bölgelerde leylek yaşam ve hareketliliğinin göçebe konuklarımıza ilgi duyan doğa ve kuş sever ile fotoğraf tutkunlarımız tarafından daha yakından daha rahat izlenebilmesi için kuş gözetleme kuleleri inşa edeceğiz. Bu çalışma sadece bu bölgelerde sınırlı olmayacak, kuş popülasyonunun yaygın olduğu noktalarda da bu çalışmaları yürüteceğiz.” dedi.

Etiketler: