- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,19 / Satış: 27,30
€ EURO → Alış: 28,80 / Satış: 28,91

Nereden… Nereye…

Nereden… Nereye…
  • 04.06.2015

Farklı çevrelerce kurudu denen Beyşehir Gölü, yapılan çalışmalarla kurumaktan kurtuldu.
Bir zamanlar kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Beyşehir Gölü artık doluluk oranı ile yüz güldürüyor. Beyşehir Gölü için ikibinli yılların ortalarında başlatılan çalışmalar bugün meyvelerini vermeye başladı. Bir zamanlar Beyşehir Gölü çöl mü olacak diye sorarken, göl için yapılan çalışmalar bu söylemleri unutturdu.

2005 yılında çekilen bu fotoğrafta Beyşehir Gölü kururken, gölde suların çekilmesi ile birlikte yeni yeni adacıklar oluşmuştu. Beyşehir’in en önemli doğal varlığı olan Beyşehir Gölü’nün kurtulup eski muhteşem günlerine dönebilmesi için ilk neşter 2007 yılında dönemin Belediye Başkanı Nazif Tekinöz tarafından vuruldu.

SU ALMA KOT SEVİYESİ İLE ARTIK BEYŞEHİR GÖLÜNDEN ESKİSİ GİBİ SU ALINAMADI

Dönemin Belediye Başkanı Nazif Tekinöz tarafından bizzat yürütülen çalışmalar sonucunda Doğal Sit Alanı ve Milli Park Statüleri ile Koruma Altında Olan Beyşehir Gölü İçin Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun Belirlediği Yeni Sulama Kotu belirlendi.

2008 yılından itibaren kademeli olarak hayata geçirilmeye başlanan uygulama ile 2008 yılında su alma kotu 1122.40 olarak belirlendi. 2009’da 1122.10 olan kot seviyesi 2010 yılından itibaren ise 1122.40 seviyesinde uygulanmaya başladı.

GEMBOS DERİVASYON TÜNELİ BEYŞEHİR GÖLÜ’NE CAN VERDİ

Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Muslu Barajı’nda depolanan suyu Beyşehir Gölü’ne aktaran Gembos Derivasyonu Projesi ile Beyşehir Gölü adeta yeniden hayat buldu. Gembos Havzası’ndan alınan yıllık 130 milyon metreküp su Beyşehir Gölü’ne aktarılmaya başlandı. 65 milyon liraya mal olan proje sayesinde Beyşehir Gölü önemli bir su gelir kaynağı elde etti.

SU SEVİYESİNİN YÜKSELMESİ BEYŞEHİR GÖLÜNÜ DE TEMİZLEDİ

Su seviyesinin yükselmesi ile birlikte Beyşehir Gölünde ki dalga boyları da arttı. Dalga boyunun artması ile birlikte gölde yaşanan kirlilik sorununa da doğal neşter vurulmuş oldu. Beyşehir Gölü’nün milli park statüsünde olması nedeni ile fiziki bir temizliğin yapılamadığı gölde doğal temizleme ile Beyşehir Gölü artık eski kirli görüntüsünden kurtuldu.

Etiketler: