- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,16 / Satış: 27,26
€ EURO → Alış: 28,88 / Satış: 29,00

Tahir Akyürek 13 Yıldır Neredeydi?

Erhan Eşref Demirel
Erhan Eşref Demirel
  • 29.04.2015

Kısaca;

6360 sayılı kanun ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları genişledi ve Tahir Akyürek’in sorumluluk alanı, içerisinde Beyşehir’in de olduğu tüm ilçeleri kapsadı.

Uzunca;

Övünmek gibi olmasın, Beyşehirliler, gündemini ve sohbet konularını Beyşehir Haber’in o günkü manşetine göre belirlemeye başladı. Konya’nın ikinci en büyük sosyal portalına sahip tek haber sitesi olmasından mütevellit editörlerimizin yaptığı haberler ciddi ses getiriyor.

Tahir Akyürek haberleri de ses getiren haberlerimizden sadece biri. Ne zaman Tahir Akyürek’in adının geçtiği bir haber yayınlansa, Akyürek’in içerisinde bulunduğu siyasi hareketin aksine görüşe sahip olan tüm vatandaşlar yorum bombardımanına başlıyor.  Bu yorumlardan en fazla dikkatimi çekenler şunlar; “Tahir Akyürek 13 yıldır neredeydi?”, “Bunlar seçim yatırımı?”, “Korku sardı.” vb.

“Bunlar seçim yatırımı”, “Korku sardı” vb. gibi yorumlara ‘neyse’ diyorum… Vatandaş edebine ve usulüne uygun olarak eleştirebilir, normaldir diyerek önemsemiyorum ama şu “Tahir Akyürek 12-13 yıldır neredeydi” şeklinde yapılan yorumlara acı acı gülüyorum. Gülüyorum çünkü buna benzer bir yorumu Beyşehir’de bir siyasi partinin ilçe başkanı da yapabiliyor. Yani ağlanacak halimize gülüyorum… “Görüyorsunuz işte seçimler nelere kadir Seçim yaklaştıkça panikleri artıyor 13 yıldır neredeler mişde sayın Tahir bey şimdi Beyşehiri sözde kendine dert ediyor ortada seçim olmasa bunlar bu telaşa düşmez Seçimi kaybetme korkusu sarmış sa bunları uykularıda kaçar gari” diyor bir siyasi partinin ilçe başkanı.

Dostlar…

2004 yılından beri Konya Büyükşehir Belediye başkanı olan Akyürek, sadece Konya il sınırlarında Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Büyükşehir sınırlarını ise merkez ilçeler olan Selçuklu, Meram ve Karatay üçlüsü oluşturmaktaydı. Bunların dışında kalan, içerisinde Beyşehir’in de bulunduğu 28 ilçesi ise taşra ilçeler olarak anılmaktaydı. Büyükşehir’in taşra ilçelerde hiçbir yetkisi ve sorumluluğu yoktu.

Yıl oldu 2014. 2014’te 6360 sayılı kanun ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları il mülki sınırları oldu ve az önce saydığım 28 taşra ilçesi Konya’nın merkez ilçeleriymiş gibi statü kazandı. Yani 13 yıldır Beyşehir’de olduğu gibi 28 ilçede pek görünmeyen Tahir Akyürek, 14. yıl tüm ilçelerde görünmeye, çalışmalarını ve projelerini anlatmaya başladı. Çünkü en son yapılan genel seçimlerde vatandaşlar Konya Büyükşehir Belediye Başkanı için de oy kullandılar.

Biz, Tahir Akyürek’i 2014 yılında Beyşehir’de ve Beyşehir’in tüm köy ve kasabalarında gördük. O tarihlerde bir günde 18 belde ziyareti gerçekleştirdiğinde medya bunu, “bu bir rekor” başlığıyla vermişti. Tahir başkan 2014 yılında yaptığı ziyaretlerde, bugün Göl Düğün Salonu’nda açıkladığı bazı projeleri zaten söylemişti. Bunlar yeni değil, seçim yatırımı hiç değil! Beyşehir’in yeni belediye başkanı Murat Özaltun’un hayalindeki bazı projelerle Konya Büyükşehir’in projeleri birleşti ve ortada Beyşehir geleceği için güzel bir sinerji oluştu. Deniz İşletmeciliği, Hanımlar Lokali, Tramvay, İçerişehir Mahallesinin tamamının restorasyonu Beyşehir Belediyesi ile Konya Büyükşehir’in ortak yürüttüğü ve bu sinerjiden çıkan enerjiyle yapılacak projelerden sadece bazıları.

Burada “biz çok projeler gördük” diyenler için bir şey ilave etmem gerekiyor. Eskiden proje vardı güç yoktu şimdi ise hem proje var hem güç… Konya Büyükşehir’in gücünü ve Beyşehir Belediyesi’nin kararlığını 1,2 yıla kadar göreceğiz inşallah.

Giriş ve gelişmeden sonra gelelim sonuç bölümüne…

Vatandaşlar henüz yeni çıkan büyükşehir yasasına tam hakim olamayabilirler, bu yüzden Tahir Başkanı eleştirmeleri normal sayılır ama bir partinin ilçe başkanı bu yasayı bilmeyip “Aklı başına yeni mi geldi, 13 yıldır neredeymiş” diyorsa durum gerçekten içler acısı!