- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,16 / Satış: 27,26
€ EURO → Alış: 28,88 / Satış: 29,00

Tam 1 Yıldır İki Göz Tuvaleti Yapamadılar

Tam 1 Yıldır İki Göz Tuvaleti Yapamadılar
  • 17.05.2016

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan Eşrefoğlu Camii tuvaleti yapım işi kaplumbağa hızıyla sürüyor.

Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılarak yapım işi geçtiğimiz yılın Haziran ayında başlayan şadırvan ve Tuvalet inşaatı bir türlü bitmek bilmedi. Aynı tarihlerde başlayan ve kat be kat daha büyük olan inşaatlar sahiplerine teslim edilirken adeta kaplumbağa hızı ile devam eden inşaatın bir türlü bitmek bilmemesi vatandaşları çileden çıkardı.

UNESCO dünya mirası geçici listesinde bulunan ve her yıl yerli yabancı yüzbinlerce insanın uğrak yeri olan Camii’nin tuvaletinin bitiş süresinin bu kadar uzun sürmesi nedeni ile ziyaretçiler zor durumda kalıyor.

Türkiye’nin bir çok yerinde Vakıflar böylesi önemli alanlarda yapılan inşaat işlerini daha kısa sürede tamamlarken Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünün iki göz tuvalet ve şadırvan için 400 gün süre biçmesi de tepkileri iyice artırıyor.

NE ZAMAN BİTECEK

Yaklaşan Ramazan ayı öncesi herkes bu inşaatın ne zaman biteceğini merak ediyor. Neredeyse bir yıldır tamamlanamayan inşaat ne zaman bitecek ve vatandaşın mağduriyeti ne zaman giderilecek merak konusu.

CAMİ SİLÜETİ DİKKATE ALINDI MI?

Kaplumbağa hızı ile devam eden tuvalet inşaatının bir türlü bitmemesinin tepkisi sürerken bir başka önemli konuda vatandaşların gözünden kaçmadı. Tarihi Camii’nin siluetinin kapanmaması için cami çevresine ağaç bile dikilemezken, yıkılan eski tuvaletten iddialara göre daha yüksek bir tuvalet inşa edilerek, cami siluetinin biraz daha kapanmasına yol açması da bir başka skandal olarak tarihe not düşüldü.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Gelişen inşaat teknolojisi ile bir yılda 5 katlı binalar dikilerek kullanılmaya başlanırken bir tuvalet ve şadırvan için 400 gün süre biçmek kimin aklı acaba?

Beyşehir’in, Konya’nın, Türkiye’nin hatta UNESCO dünya mirası geçici listesinde yer alması ile dünyaya ait olan bir değerin önünde bu kadar süre bitirilemeyen bir inşaat Konya turizmine vurulmuş bir darbe olmuyor mu?

Cami’nin bozulan bahçesinin peyzaj düzenlemesi Vakıflar tarafından yaptırılacak mı?

Tuvalet inşaatının molozlarını döktüğünüz içerişehir sahil şeridinden kaldırmayı düşünüyor musunuz?

Şimdi tüm bu sorularımız için Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bir açıklama yaparak bu inşaat (bitecekse) eğer ne zaman iteceği konusunda artık bir açıklama yapsın.