- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Turizm Genel Müdürü Beyşehir’de

Turizm Genel Müdürü Beyşehir’de
  • 20.10.2014

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Aslan, turizm yatırımları ile ilgili bazı temas ve incelemelerde bulunmak Beyşehir’i ziyaret etti.

Aslan, Beyşehir’de tarihi Eşrefoğlu Camisi ve Kubadabad Sarayları’nı ziyaret etti. Tekne turuna katılarak Kızkalesi ve gölde turizme kazandırılması istenilen bazı adaları gezdi.

BEYŞEHİR TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Beyşehir’i ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Aslan’ı Beyşehir’de ağırladıklarını belirten Özaltun, kendisine eşlik eden Konya Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı ile birlikte Beyşehir Gölü’nde bir tekne turu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Göldeki yaklaşık 16 adayı gezdiklerini ve tarihi Kubadadad Sarayları’nı, Kızkalesi’ni Aslan’a gösterdiklerini, Beyşehir coğrafyasını anlattıklarını aktaran Özaltun, “Beyşehir’in turizme katılması, kazandırılması, turizm yatırımları yapılması konusunda kendilerine bilgiler verdik.” dedi.

Aslan’ın Beyşehir’den ayrılmasının ardından ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in havza olarak turizm noktasında beklenilen ve istenilen yerde olmadığını vurguladı. Milli park, arkeolojik SİT gibi konularda yaşanan sıkıntılardan dolayı Beyşehir’in bugüne kadar turizm yatırımlarından nasibini alamadığını belirten Özaltun, bunları aşmak amacıyla bölge milletvekilleriyle birlikte el ele vererek, uzun zamandır bir gayret ve çabanın içerisinde olduklarını söyledi.

HER İLÇEYE BÜYÜK PROJELER YAPILMALI

Yapılan ziyareti, sadece Beyşehir anlamında değerlendirmenin yanlış olacağını da vurgulayan Özaltun, Beyşehir etrafında, aynı havzada yer aldıkları Derebucak, Hüyük, Derbent ve Seydişehir gibi ilçelerin de olduğuna da dikkat çekti. Tüm ilçelere birer büyük projenin yapılmasının her ilçenin dinamiklerinin daha da büyümesine yol açacağını belirten Özaltun, “Beyşehir’e gelecek olursak, ilçemizin doğası itibariyle gölü, adaları var. Bunun turizme kazandırılması gerekiyor. Özellikle adalar diye ısrarla söylüyoruz. 33 tane adamız var ve bunların yaklaşık 20’si arkeolojik SİT ilan edilmiş. Bunun için herhangi bir hizmet veya bir proje yapılamıyor. Dolayısıyla, biz genel müdürümüze adalarımızdan, Karaburun plajımızdan, İzcilik Tesislerimizden bahsettik. Burada turizm alanı ilan edilerek yapılabilecek projeler konusunda kendilerinden yardım istedik. Kendisi de Beyşehir’e ilk defa geldiğini ifade etti, bundan sonraki süreçte projeler konusunda yardımcı olacağının sözünü verdi, teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte, gerek genel müdürlüğümüz, gerekse bakanlık nezdinde olsun proje üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Aslan’ın Beyşehir ziyaretine, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Derebucak Belediye Başkanı Ahmet Kısa, Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi Zarif Yıldırım, Beyşehir Belediye Başkan Yardımcıları Kahraman Göksu ile Halim Gümüşel ve diğer yetkililer eşlik etti.