- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,09 / Satış: 27,19
€ EURO → Alış: 28,83 / Satış: 28,94

Yivsiz Av Tüfeği Taşımaya Yasak Geldi

Yivsiz Av Tüfeği Taşımaya Yasak Geldi
  • 10.02.2017

Emniyet, ruhsatlı da olsa şarjörlü av tüfeklerinin taşınmasının ve kullanımının kısıtlanmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yılmaz Tuna ve İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Emin Sadık Aydın ve Ak Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu  Huğlu ve Üzümlü mahallelerinde incelemelerde bulunmuştu.

Ziyarette, av tüfeği sektörüne yivli av tüfeği üretim izninin yakında başlayacağı ile ilgili müjdeler verilmiş, sektörün talep ettiği ve yeşil ışık yakılan AR-GE desteği ile Türkiye’de kurulması istenilen CIP Test Merkezi ile ilgili de başlatılan çalışmalar ele alınmıştı.

Ancak sosyal medyada hızla yayılan bir yazı da Emniyet Genel Müdürlüğü OHAL kapsamında şarjörlü av tüfeklerinin taşınmasının ve kullanılmasının yasaklanmasını istiyor.

ŞARJÖRLÜ AV TÜFEĞİNE KISITLAMA GETİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Tekinarslan imzalı tüm valilikler ve Jandarma Genel Komutanlığına “Harp Silahı Görünümlü Yivsiz Tüfekler” konulu bir yazının gönderildiği ortaya çıktı.

Yazıda “M-16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin taşınarak özellikle terör olaylarının yaşandığı bölgelerde bu silahları taşıyanlarla ilgili olarak avcı-terör örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabileceği, yapılan keşif ve gözetleme faaliyetlerinde (hava keşif, İHA ve diğer gözetleme vasıtalarıyla) uzun namlulu ve tam otomatik harp silahına benzerliğinin yanlış anlamalara ve müessif olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirilmektedir.” şeklinde belirtildiği ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11’inci maddesine atıfta bulunularak ruhsatlı da olsa bu tür silahların taşınmasının ve kullanımının kısıtlanmasının istenildiği görülüyor.

SİLAH SEKTÖRÜNÜN DEVLERİ ANKARA’DA

Edinilen bilgiye göre silah sektöründe devasa yatırımları bulunan iş adamları toplanarak Ankara’ya gitme ve konuyu birebir takip etme kararı aldı.

İŞTE O YAZI

düzce escort

Etiketler: