- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Yoğun Kar Yağışı Sonrası Bir Kez Daha Gündeme Geldi

Yoğun Kar Yağışı Sonrası Bir Kez Daha Gündeme Geldi
  • 27.11.2014

Büyükşehir ile ilçe belediyelerinin yetki ve sorumluluk alanlarını kimse bilmiyor.

Beyşehir’de etkili olan kar yağışı sonrası vatandaşların ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesinin yetki görev sorumluluk alanlarını bilmediği bir kez daha ortaya çıktı.

Yeni Büyükşehir yasası ile birlikte mahalle sayısı 67’ye yükselen Beyşehir’de ilçe Belediyesi vatandaşların mağdur olmaması için yoğun mesai harcadı. Peki, yolların açılması konusunda Beyşehir Belediyesi’nin ne kadar, Büyükşehir’in ne kadar yetkisi var.

ANA ARTERLER TAMAMEN BÜYÜKŞEHİR’İN

Beyşehir ilçe merkezi ile ilçeye bağlı taşra mahallelerinde bulunan ana yolların tamamının sorumluluğu Konya Büyükşehir Belediyesine ait. Büyükşehir bu ana arter yollarda yalnızca kar temizliği değil aynı zamanda bu yolların yapım, bakım ve onarım işlerinin de sorumlusu.

ANA ARTER DIŞINDA Kİ YERLER İLÇE BELEDİYESİNE AİT

Ana arter dışında kalan tüm yollar ise ilçe Belediyelerine ait. Bu yollarda yapılacak olan çalışmalardan da ilçe Belediyesi sorumlu.

VATANDAŞ NASIL AYRIM YAPACAK

Ana Arter ve ara arterler arasında vatandaş nasıl bir ayrım yapacak. Örneğin Beyşehir’den Bademli’ye giden yol ana arter konumunda ve Büyükşehir’in görev alanında. Beyşehir merkez ve mahallelerde ki ara yollar ise ilçe Belediyesinde.

Yoğun kar yağışı ile gündemde yollar var ancak asıl vatandaş diğer yetki ve sorumluluklarla ilgili de çok fazla bilgi sahibi değil.

KOSKİ, İTFAİYE, ULAŞIM, MEZARLIKLAR BÜYÜKŞEHİR’İN

Yeni Büyükşehir yasası ile birlikte daha önce ilçe Belediyesi tarafından yürütülen bazı çalışmalar Büyükşehir’e devredildi. Bu birimlerden Su ve Kanalizasyon işleri artık Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandı. Bunun yanında İtfaiye ve mezarlıklarda Büyükşehir’in görev alanı içerisinde. Bir başka önemli konu ise taşra mahallelerden Beyşehir’e yolcu taşıyan araçlar. Bu araçlar da ulaşım hizmetleri ile ilgili olduğu için Büyükşehir’in kontrol ve sorumluluğu altında.