- Sıradışı ve Güncel Beyşehir Haber & Aktüel Sitesi
$ DOLAR → Alış: 27,09 / Satış: 27,19
€ EURO → Alış: 28,83 / Satış: 28,94

Yol Meselesi, Oy Meselesi

Erhan Eşref Demirel
Erhan Eşref Demirel
  • 05.06.2015

25. dönem Milletvekili seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Genel olarak herkes destekleyeceği partinin çalışmalarını yakinen takip ediyor ve bunu her sohbette dile getiriyor. Akşam oturmalarının, 5 çaylarının, altın günlerinin ana konusu artık seçim… Ta ki seçimden sonraki haftayı da bitirene kadar gündem böyle.

Peki ya Beyşehir’in Gündemi?

Beyşehir’in de gündemi tabi ki seçim ama seçimle birlikte kullanılan ana argümanlar var… Mesela Konya-Beyşehir duble yolu veya yeni devlet hastanesi.

Akparti’yi desteklemeyen kim varsa oy istemek veya desteklemediği partiyi eleştirmek için kurduğu ilk cümle; Duble Yol.

Durum böyle olunca şu Konya-Beyşehir duble yolunun mazisini bir araştırayım istedim. Araştırayım ki yol meselesini oy meselesi yapanlar gerçekten ne kadar samimiler ortaya çıksın.

Kıyas olsun diye en yakın duble yola sahip -bazılarına göre kanlımız, bize göre kardeşimiz- Seydişehir’in Konya ile bağlantısını sağlayan yolunun mazisine bakacağız. Bakacağız ki aradaki fark ortaya çıksın.

Elde ettiğimiz verilere göre Seydişehir’in duble yoluna ihaleli olarak 1970’li yıllarda başlanılmış. Evet yanlış okumadınız. Konya-Seydişehir duble yolu yapımına 1970’li yıllarda başlanmış ve 2012 yılının sonunda büyük bölümü tamamlanarak hizmete açılmış. Üstelik halen 12 km’lik bölümü için duble yol çalışması beklenilmekte.

Peki ya Konya-Beyşehir duble yolu?

2010! Evet Konya-Beyşehir duble yolunun 2009 yılında proje ihalesi tamamlanmış ve 2010 yılında yapımına başlanmış. Yıl 2015… 5 yılda duble yolun yarısı tamamlandı. Karayolları, 2016’da bu yolun büyük bölümünü tamamlamak üzere hedef koydu.

Gelelim aradaki farka?

1970 yılında başlanan Konya-Seydişehir duble yolu yıl 2015 olmasına rağmen hala tamamlanamamış. 12 km’lik bölüm için yeni çalışmalar beklenilmekte.

2010 yılında başlanan Konya-Beyşehir duble yolunun ise 52 km’lik kısmı tamamlanmış. Yetkililer 2016 yılında kalan kısımları tamamlama niyetindeler.

Seydişehir’den geçen 90 km’lik yolun 2015-1970  = 45 Yıl’da 78 km’si tamamlanmış. (12 km’si eksik)
Beyşehir’den geçen 93 km’lik yolun 2015-2010 = 5 yıl’da 57 km’si tamamlanmış. (36 km’si eksik)

Şimdi gelelim “Ben lafa değil icraata bakarım” diyerek “Konya – Beyşehir duble yolu noldu?” diye düşünenlere…

Birincisi Konya-Beyşehir yolunun yapımına Akparti döneminde başlandı. (Bunu hepimiz biliyoruz) İkincisi, Akparti’yi eleştirmek için örnek olarak verilen Konya-Seydişehir duble yolunun yapımına 1970’li yıllarda başlanmış ve bu yol 45 yılda tamamlanamamış. Üstelik hep olduğu gibi bu yolun da büyük bir kısmı Akparti döneminde bitirilmiş. Üçüncüsü aradaki ciddi farkı görmemek için kör olmak gerek.

Ayrıca yola başlayan Akparti’dir ve yolu neredeyse 5-6 yıl gibi kısa sürede bitirebilecek olan da Akparti olacak gibi görünüyor.

Uzun lafın kısası yol meselesini, oy meselesi yapmak vicdana uygun olan bir muhaliflik değil.